Staff

Senior Leadership Team
Doreen MacKinnon Head Teacher
Alan McKinney Deputy HT
Lesley Muir Deputy HT
Integrated Support Team
Duncan McBride PS Leader (Hermiston)
Louise Paterson PS Leader (Lennox)
Donna Jordan PS Leader (Kinleith)
Amanda Barton SfL Leader
Expressive Arts
Claire Mulvey CL Expressive Arts (Drama)
Pamela Richardson Art & Design
Kate Steel Art & Design
Hannah Deans Art & Design
Deirdre Martin Music
Jo Halliday Music
Science
Irene Somerville CL Sciences (Physics)
Mary Dobbie Biology
Geraldine Johnson Biology
Rachel Roberts Biology
Jan Peaston Biology
Findlay Haddow Chemistry
Michael Varney Chemistry
Seamus Lane Chemistry (Probationer)
Lisa Gray Physics
Technologies
John Schmidt CL Technologies (Bus. Education)
Val Matthewson Business Education
Sabina Park Computing
Jim Duchart Computing
Mike Christie Design Technologies
Michael Tough Design Technologies
 
English
Julie Morrison Acting CL English & Literacy
Kristy Dale English (Maternity Leave)
Carol Farrelly English
Maggie Grieve English
Hockaday, Sharon English (Maternity Leave)
Brittany Meador English
Zach Butlin English
 
Modern Languages
Catherine Mackenzie CL Modern Languages
Susan Cheyne Modern Languages
Mhairi Ferguson Modern Languages
Leila Okasha Modern Languages
Gillian Godfree Modern Languages
 
Social Subjects
David Toal CL Social Subjects
Charlie Wilson Geography
Hannah Robertson Geography (Maternity Leave)
Martin Harley History
David Main History
Kerry Ellis Modern Studies (Maternity Leave)
Heather Henderson Modern Studies
Lianne Rae Modern Studies
Derek Duncan RME
Mathematics
Kirsty Dower CL Maths & Numeracy
Stephen Shepherd Maths
Annette Duffin Maths
Ben Garnham Maths
Sabina Park Maths
Wallace, Amy Maths
 
Health and Well-being
Michael McGregor Acting CL H&WB (PE)
Amanda Stuart Health & Food Technology
Lesley Helm Health & Food Technology
John Murray Health & Food Technology
David Wallace PE
Blair MacDonald PE (Probationer)
Music Instructors
Vinny Bonnar Music Instructor
Amanda Booth Music Instructor
Sarah Cunningham Music Instructor
Ryan Linfoot Music Instructor
Kirsteen Miller Music Instructor
Fiona Shelfer Music Instructor
Flic Sim Music Instructor
Sarah Storrar Music Instructor
Support Staff
Phill Pache Business Manager
Molly Mellis Administration Officer
Eleanor McCaig Senior Support Assistant
Shiona Bogle Clerical Assistant
Antonia Deleney Clerical Assistant
Gail Riddell Clerical Assistant
Jan Bain School Support Assistant
Hilary Dickie School Support Assistant
Gill Marriott LRC Coordinator
Martin Bleck ICT Technician
Esther Cumming Science Technician
Sarah Bangham Workshop Technician
Dara Burns Pupil Support Officers
Heather Jackson Pupil Support Officers
Susan Tait Pupil Support Assistant (Welfare)
Charles Ingham Pupil Support Assistant
Samatha Murray Pupil Support Assistant
Liz Owens Pupil Support Assistant
Jane Reid Pupil Support Assistant
Hazel Taylor Pupil Support Assistant
Susan Taylor Pupil Support Assistant
Elaine Wernsing Pupil Support Assistant
Active Schools Coordinator
Campbell, Lindsay
Facilities Assistants
Gunning, Paul Senior Facilities Assistant
Richardson, Derek Facilities Assistant