Staff

Senior Leadership Team
Jenny Smith Acting Head Teacher
Lesley Muir Depute Head Teacher (S4-S6 Year Head)
Alan McKinney Depute Head Teacher (S1-S3 Year Head)
John Schmidt Acting Depute Head Teacher (Online Learning)
Integrated Support Team
Maggie Grieve Pupil Support Leader (Hermiston)
Donna Jordan Pupil Support Leader (Kinleith)
Louise Paterson Pupil Support Leader (Lennox)
Amanda Barton Support for Learning Leader
Expressive Arts
Claire Mulvey Curriculum Leader Expressive Arts (Drama)
Sarah McGavin Drama
Pamela Richardson Art & Design
Kate Steel Art & Design
Hannah Deans Art & Design
Gillian McClay Art & Design
Deirdre Martin Music
Jo Onions Music
Science
Irene Somerville Curriculum Leader Science (Physics)
Lisa Gray Physics
Mary Dobbie Biology
Geraldine Johnston Biology
Rachel Roberts Biology
Findlay Haddow Chemistry
Michael Varney Chemistry
Eilidh Beattie Chemistry (Probationer)
Technologies
Val Matthewson Acting Curriculum Leader Technologies (Business Education)
Claire Cooper Business Education
Sabina Anderson Computing Science
Jim Duchart Computing Science
Mike Christie Design Technology
Michael Tough Design Technology
English
Julie Morrison Curriculum Leader English & Literacy
Kristy Dale Curriculum Leader English & Literacy
Carol Farrelly English
Sharon Hockaday English
Zach Butlin English
Aoife Burke English (Probationer)
Modern Languages
Catherine Mackenzie Curriculum Leader Modern Languages
Janice Clunie Modern Languages
Mhairi Ferguson Modern Languages
Leila Okasha Modern Languages
Gillian Godfree Modern Languages
Social Subjects
David Toal Curriculum Leader Social Subjects & RME (Modern Studies)
Kerry Ellis Modern Studies
Lianne Rae Modern Studies
Hannah Robertson Geography
Charlie Wilson Geography
Kirsten Black Geography (Probationer)
Martin Harley History
David Main History
Derek Duncan RME
Mathematics
Kirsti Dower Curriculum Leader Mathematics & Numeracy
Stephen Shepherd Mathematics
Annette Duffin Mathematics
Ben Garnham Mathematics
Sabina Anderson Mathematics
Amy Wallace Mathematics
Health & Well-being
Michael McGregor Curriculum Leader Health & Well-being (PE)
David Wallace PE
Rosina Barton PE (Probationer)
Andrew Lawler PE (Probationer)
Amanda Stuart HFT
Lesley Helm HFT
John Murray HFT
Support Staff
Michael Brunton Business Manager
Molly Mellis Administration Office
Eleanor McCraig Senior Support Assistant
Shiona Bogle Clerical Assistant
Gail Riddell Clerical Assistant
Jan Anderson School Support Assistant
Hilary Dickie School Support Assistant
Gill Marriott Librarian
Martin Bleck Digital Technician
Esther Cumming Science Technician
Sarah Bangham Design Technology Technician
Dara Burns Pupil Support Office
Susan Tait Pupil Support Assistant (welfare)
Charles Ingham Pupil Support Assistant
Samantha Murray Pupil Support Assistant
Liz Owens Pupil Support Assistant
Jane Reid Pupil Support Assistant
Susan Taylor Pupil Support Assistant
Elaine Wernsing Pupil Support Assistant
Music Instructors Active Schools Coordinator
Craig Lang Johnathan Wallace
Amanda Booth
Sarah Cunningham
Ryan Linfoot Facilities Assistants
Kirsteen Miller Paul Gunning Senior Facilities Assistant
Fiona Shelfer Derek Richardson Facilities Assistant
Fic Sim Stephen Jackson Facilities Assistant
Sarah Storrar Liam Doran Facilities Assistant